+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 17

Θέμα: Erasmus [Διάφορα]

Junior Member
    Thanks
    0

Προεπιλογή Erasmus [Διάφορα]

Από καιρό τωρα θέλω να πάω ερασμους και φέτος το πήρα απόφαση. Πήγα στη Νικολάου (υπεύθυνη γα το Ερασμους Οικονομικού) και μου δωσε τη λίστα με τα πανεπιστήμια-χώρες όπου μπορύμε να πάμε. Απ αυτές φυσικά μπορώ να πάω κάπου όπου ξερω τη γλώσσα έστω και σε κάποιο μέτριο βαθμό. Κι έτσι για τον εαυτούλη μου έχουμε : Αγγλόφωνες (Βέλγιο-Diepenbeek,Φινλανδία-Vaasa), Γερμανόφωνες (Γερμανία-Aachen,Mainz) και Γαλλόφωνες (Γαλλία-Strasbourg,Rennes,Montpellier,Lille).

Τώρα, ποιό είναι το πρόβλημα : πρεπει να δηλώσω 3 επιθυμητούς προορισμούς... και .. δε ξέρω ποιους :/.

Βασικά, θα θελα να πάω σε κάποια μεγάλη σχετικά πόλη- λογικό. Η μεγάλες πόλεις όμως (η μια μεγάλη για την ακρίβεια) βρίσκονται στη Γαλλία (Στρασβούργο) στην οποία Γαλλία ψήνομαι να πάω λιγότερο απ όλες τις χώρες. Ο αρχικός στόχος, ήταν η Γερμανία, ΑΛΛΑ οι πολεις ειναι και οι δυο της τάξης των 200.000 (μικρότερες από τη Θεσσαλονίκη-363.000) .... και δεν είναι τόσο ο πληθυσμός όσο το ότι θεωρούνται επαρχιακές και όχι συμπρωτεύουσες (όπως και να χει πρέπει αν τα βλέπουμε και λίγο αναλογικά) και δεύτερο μεγαλύτερο ίσως κακό είναι οτι στη Γερμανια οι σχολές ειναι Fachhochschule δλδ όχι πανεπιστημια αλλά κατι σαν Α.ΤΕΙ. Σνιφ.. Με το δε Βέλγιο η κατασταση είναι ψιλοπερίεργη- η πολη στους 50.000 κατοικους, το πανεπιστήμιο όμως καινουριο και οργανωμένο, αλλά σ'αυτό το κομμάτι του Βελγίου ο κόσμος μιλάει Δανέζικα!!! Απλά υπαρχουν κάποια μαθήματα ειδικά για αυτους που κανουν ερασμους , στα αγγλικα. Τελος, η Φινλανδια ειναι κρύυυυυαα... μακρια από την υπόλοιπη ευρώπηηη (άρα νο ταξιδακια σε γειτονικές χωρες), μιλάνε και εκει Φινλανδικα που δε ξέρω και η πόλη ειναι one more time στους 50.000 και επαρχία! :/

Αν κάποιος δε βαρέθηκε και διάβασε όλα τα παραπάνω και έχει να μου πει καμμια συμβουλή λόγω προσωπικής εμπειρίας ή εμπειρίας φίλων , ας μου πει πλιιιιζζζ... Ίσως να ΄πρέπει να το δω με άλλα κριτηρια το όλο σκηνικο????
    Ma giati den stelnoume thn Bezentakou sthn Giourovizion?

Senior Member
    Thanks
    0

Προεπιλογή

belgio tha sou elega...enas filos pou phge apo to oikonomiko ekei pera perase poli kala...kai eisai sto kentro ths eyrophs

Member
    Thanks
    0

Προεπιλογή

Ναι είναι όντως καλή επιλογή!
    PaMakHouse is not only the house of PaMak but it's the house of Beauty!

Moderator
    Thanks
    1

Προεπιλογή

Μια φίλη μου πήγε στο Στρασβούργο κ ενθουσιάστηκε,αλλά αφού δεν ψήνεσαι για Γαλλία,θα πρότεινα Βέλγιο.Σαν πόλη δεν λέει πολλά,αλλά είναι στο κέντρο της Ευρώπης,πράγμα που θα σε βολέψει για τα ταξίδια!Κ πίστεψε με,πας πολλά ταξίδια όταν είσαι erasmus..
    o έρωτας είναι σαν τη γρίπη..Μας πιάνει στο δρόμο και μας οδηγεί στο κρεβάτι..

Junior Member
    Thanks
    1

Προεπιλογή

Παιδια γεια σας κ απο μενα μολις μπηκα στο site κ μ αρεσει πολυ!! Εχω ψηθεί για Ερασμους στην Μαλαγα της Ισπανιας....Σκεφτομαι ν αρχισω Ισπανικα μετα την εξεταστικη! Εχει παει κανεις ωστε να μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες για τη ζωη εκει????
    Ευχαριστω προκαταβολικα.... Very Happy

Member
    Thanks
    10

Προεπιλογή

εχω κ εγω ψηθει για ερασμους αλλα με απασχολουν καποια πραγματα, γι' αυτο οι μεγαλυτεροι δωστε τα φωτα σας!
    σκεφτομουν για στρασβουργο, που ειναι κ μεγαλη πολη, αλλα ειναι υποχρεωτικο να ξερεις γαλλικα?? τα μαθηματα στα αγγλικα δν γινονται?? και επιπλεον, για να σε εγκρινουν απο δω πρεπει να εχεις περασει τα μαθηματα του εξαμηνου σου με καποιο συγκεκριμενο βαθμο?? αν ειναι τοτε να στρωθουμε
    thanks guys!!!

Senior Member
    Thanks
    2

Προεπιλογή

μια γνωστη μου πηγε grenoble και περασε γαματα..ζηλευω.
    www.studiesinuk.net Για σπουδές στο εξωτερικό ρώτα τον ειδικό! Από το 1989 στέλνουμε παιδιά για σπουδές στην Αγγλία με υποτροφία!! email : studyuk1@otenet.gr

Moderator
    Thanks
    1

Προεπιλογή

Πρέπει να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα του 1ου έτους,να έχεις καλούς βαθμούς και να έχεις πτυχίο από τη γλώσσα του πανεπιστημίου που θα πας.Αλλά όλα είναι σε συνάρτηση με τη ζήτηση.Αν δλδ δεν δηλώσουν πολλοί για το συγκεκριμένο τμήμα,δεν χρειάζεται να έχεις όλες τις προυποθέσεις...
    o έρωτας είναι σαν τη γρίπη..Μας πιάνει στο δρόμο και μας οδηγεί στο κρεβάτι..

Moderator Το avatar του χρήστη els@
    Περιοχή
    40°37′60″N 22°57′00″E
    Thanks
    22

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nasty
    να έχεις καλούς βαθμούς
    Δηλαδή πόσο περίπου...?
    - Κάντε τα greeklish ελληνικά εδώ. Greeklish και άσχετα νήματα σβήνονται.
    - Τα θέματα και οι σημειώσεις δε φυτρώνουν, εσείς τα βάζετε.
    - Αν βιάζεστε να βρείτε κάτι, βάλτε μια μικρή αγγελία προσφέροντας κάτι για αντάλλαγμα.
    - Για να πείτε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, πατήστε το κουμπάκι Thanks κάτω από την καταχώρηση που σας βοήθησε.

----

"Όταν τελειώνει το παιχνίδι,
    ο βασιλιάς και ο στρατιώτης
    επιστρέφουν στο ίδιο κουτί..."

Member
    Περιοχή
    salonica
    Thanks
    0

Προεπιλογή

tora vriskomai erasmus italia kai leei apeira..pantos ptixio den einai kai toso anagkaio..ola paizoun apo ti zitisi

Edit by No13: Στην ενότητα αυτή δεν επιτρέπονται τα greeklish. Θα σε παρακαλούσα να αλλάξεις την καταχώρηση ώστε να είναι με ελληνικούς χαρακτήρες.
    words are very unnecessary

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές